FenixTRAVEL, s.r.o. cestovní agentura; ubytování - Chorvatsko

Chorvatsko - základní informace o krajině
verze pro tisk

Chorvatsko - základní informace o krajině

Poradenské centrum-CK SPORT TURIST CZ: 466 614 339 (Po-Pá 9.00-17.00)
nacházíte se: Úvod - Informace - Chorvatsko: základní informace

Chorvatsko: TURISTICKÉ INFORMACE


VŠEOBECNÍ INFORMACE

Zeměpisná poloha:
Chorvatsko se rozprostírá od východních okrajů Alp na severozápadě a Panónské nížiny na východě, přes horský masiv Dinara ve střední části, po pobřeží Jadranského moře na jihu.

Rozloha pevniny:
56.691 km2

Rozloha územního moře:
31.067 km2

Počet obyvatel:
5 miliónov

Hlavní město:
Záhřeb (téměr 1 milión obyvatel)

Délka pobřeží:
1 778 km (+ 4 057 km pobřeží ostrovů, skalných útesů a hřebenů)

Ostrovy:
Počet ostrovů:1185
Největší ostrovy: Krk a Cres
Počet obývaných ostrovů: 66

Podnebí:
severní Chorvatsko - kontinentální, střední Chorvatsko - polohorské a horské, jadranské pobřeží - středomorské

Úřední jazyk a písmo:
chorvatský jazyk a latinka

Státní zřízení:
parlamentní republika s pluralitou politického systému


ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY

Slovensko
Prilaz Gjure Deželića, 10000 Zagreb
Tel.: 01 4848 941
Fax: 01 48 48 942

Česko
Savska cesta 41/X, 10000 Zagreb
Tel.: 01 61 77 246
Fax: 01 61 76 630


TURISTICKÉ INFORMACE

Ubytování:
Chorvatsko nabízí ubytování v mnoha hotelech, apartmánových osadách, ubytování v soukromých apratmánech a pokojích, ako i v kempech.

Ceny ubytování:
Poplatek za jednu osobu v kempu je 3-9 €, za stan zaplatíte asi 4 €, karavan činí 3-8 €, poplatek za auto je cca 3-7 €. Kromě tohto, ve vetšine kempů zaplatíte asi 2,5 € za využívání elektrický rozvodný sítě, někdy i za použítí sprchy. Ubytování na soukromí činí od 8 až do 35 € za lůžko, pronájem standartního apartmánu pro 4 osoby činí 30-75 €.

Námorní turistika:
Chorvatsko má 40 vybavených marin s přibližně 12 300 kotvištěmi na moři a 4 200 kotvištěmi na pevnině. Větší maríny mají technické servisy, jeřáby, benzínové čerpací stanice a řadu různých obchodních a pohostinských zařízení. Ve většině marin si můžete pronajmout jachtu a organizují se tam i školy plachtění.

Kongresová turistika:
Chorvatsko disponuje 75 kompletně vybavenými kongresovými sály. Největší chorvatská kongresová centra jsou: Záhřeb, Opatija, Dubrovník, Pula, Rovinj, Cavtat, Poreč, Brijuni, Crikvenica, Plitvická jezera a jiné.

Lovecká turistika:
Chorvatsko má dlouhou tradici lovecké turistiky a větší množství zřízených lovišť. Ve střední části Chorvatska a Slavónie je možnédivé lovit jeleny, srny, kance, kuny, lišky, zajíce, bažanty, divoké husy a divoké kachny. V Gorském kotari a v Like je možnost lovu medvědů a v Dalmácii kamzíků a muflonů.

Nudizmus:
Na jaderském pobřeží je více specializovaných nudistických kempů s dlouhou tradicí. Kromě pláží vedle většiny hotelů a kempingů se obvykle nacházejí oddělené pláže pro nudisty.

Mládežnícká turistika:
Mládežnické noclehárny jsou v Dubrovníku, Pule, Puntě na ostrově Krk, Šibeniku, Zadaru a v Záhřebu.

Zimní turistika:
Významná lyžařská střediska s více lanovkami a upravenými lyžařskými terény - Medvednica u Záhřebu, Platak u Rijeki a Bjelolašica u Ogulinu.

Sportovní turistika:
Kromě většiny hotelů a kempingů existuje množství sportovních hřišť na tenis, na košíkovou, odbíjenou na písku atd. Je možné vypůjčit si čluny, rybářskou a potápěčskou výstroj a zřízené jsou i potápěčské školy a školy plachtění. Na řekách Dobra a Cetina se organizuje rafting. Plavba a kánoích divokými vodami se organizuje na Kupě, Koraně, Mrežnici, Cetině a Uně. Významné tenisové turnaje: ATP turnaj v Umagu a WTA turnaj v Bole na ostrově Brač.

Zábava:
Většina hotelů vyšší kategorie má noční kluby. Významná turistická místa mají také disco kluby. V létě se pravidelně organizují taneční večery pod širým nebem i různé zábavy a kulturní akce.

Suvenýry:
Samoborský křištál, porcelán, lidovou a uměleckou keramiku, ako i množstvo předmětů lidové tvorivosti možno nájít v prodejnách suvenýrů.


PENÍZE

Mena:
Kuna (1 kuna = 100 lipa)

Mince:
V oběhu jsou kovové mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 lipa a 1, 2 a 5 kun.

Bankovky:
V oběhu jsou bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 kun.

Výměna valut:
vyměňují se v bankách, směnárnách, na poštách a ve většině turistických kanceláří, hotelů, kempingů. Eurošeky je možné vyměnit jenom v bankách.

Banky:
Banky jsou otevřeny od 7 do 19 hod., v sobotu do 13 hod. Banky s pohotovostní službou ve větších městech pracují i v neděli.

Úvěrové karty:
Ve většině hotelů, restaurací a obchodů je možné platit úvěrovými kartami (American Express, Diners Club, Eurocard/Mastercard, Visa).


TELEFONY

Telefonní předvolba pro Chorvatsko: 385

Telefonní automaty:
Používají se výhradně telefonní karty, které je možné koupit na poštách, ve stáncích, v hotelech, turistických osadách a pod.

Roaming:
Chorvatské telekomunikace (HT) mají komerční rooming se 66 GSM operátory 37 států světa. Ohledně všech informací o Chorvatském GSM systému se hostující GSM uživatelé mohou obrátit přímo na předplatitelský GSM servis, číslo "9120".

Užitočné telefonní čísla:
Policie 92
Hasiči 93
Rychla lékářská pomoc 94
Oznamovací centrum 985
Pomoc na silnici 987
Pomoc na silnici (mobil) 01/987
Chorvatsky autoklub (HAK) - informace o stave na silnicích 01 46 40 800
Všeobecné informace 981


PARKY A PAMĚTIHODNOSTI

Národní parky:
Brijuni, Kornati, Krka, Mljet, Paklenica, Plitvické jezera, Risnjak

Přírodní parky:
Velebit, Biokovo, Kopački rit, Lonjsko polje, Medvednica, Telašćica

Kultúrně-historické pamětihodnosti:
Antická aréna v Pule, palác císaře Diokleciána ve Splitu, románská města Krk, Rab, Hvar a Trogir, jedno z prvních veřejných divadel Evropy na ostrově Hvar, Eufraziova bazilika v Poreči, předrománský kostel Sv. Donata v Zadaru, Šibenická katedrála, Dubrovník - město ze 13. století s nejzachovalejšími renesančními věžemi a hradbami. V kontinentální části Chorvatska se nachází 50 středověkých hradů.


OSTATNÍ

Elektřina:
220 V

Časové pásmo:
GMT + 1 hodina (v létě + 2), tedy stejné jako ve střední Evropě

Svátky a dny pracovního volna:
1. leden - Nový rok * 6. leden - Tři králové * březen nebo duben - Velikonoční svátky * 1. máj - Svátek práce * 30. květen - Den státnosti * 22. červen- Den boje proti fašismu * 5. červenec - Den vlastenecké vděky * 15. červenec - Nanebevzetí Panny Marie * 1. listopad - Svátek všech svatých * 25. a 26. prosinec - Vánoční svátky

Pracovní doba:
Prodejny jsou otevřeny 8. do 20.00 hodiny celý den a v sobotu 8. do 14. nebo 15. hodiny; menší počet pracuje na dvě směny 8. do 12.hodiny a od 16. do 20. hod.; mnohé prodejny jsou otevřeny do 22. hod. i v neděli, zejména v létě, a menší část ve větších městech non-stop. Veřejné služby a podniky mají pracovní dobu od pondělí do pátku od 8. do 16.hodiny. /P>

Pošty
Pošty mají pracovní dobu 7. do 19. hodiny, v sobotu do 13. hodiny; pošty s pohotovostní službou ve větších městech a pošty v turistických místech v létě pracují do 22. hodiny. Poštovní známky se prodávají na poštách a ve stáncích na prodej novin a tabáku.

cestovní agentura
Chorvatsko přes internetINFORMACE:

Informace /FenixTRAVEL

Rezervace, dotazy
poradenské centrum:

Pondělí - pátek
9.00-17.00
tel.: 466 614 339
(CK SPORT TURIST CZ)
Texty, obrázky jako i všechny náležitosti obsaženy na této stránce jsou chráněné
autorským právem a jejich použití podléhá písemnému souhlasu společnosti
FenixTRAVEL s.r.o.
Fenix - logo (2kB)
Foto + Copyright © 1999-2022: FenixTRAVEL s.r.o.
Aktualizace: 2. 1. 2022

NAJ.sk