FenixTRAVEL, s.r.o. cestovní agentura; ubytování - Chorvatsko

Chorvatsko - základní informace o cestě do Chorvatska a po Chorvatsku
verze pro tisk

Chorvatsko - základní informace o cestě do Chorvatska a po Chorvatsku

Poradenské centrum-CK SPORT TURIST CZ: 466 614 339 (Po-Pá 9.00-17.00)
nacházíte se: Úvod - Informace - Chorvatsko: doprava

Chorvatsko: doprava do Chorvatska a v Chorvatsku


Rada na cestu: HLAVNĚ NEJEZDĚTE V SOBOTU!

Chorvatské komunikace zažívají největší nápor právě v sobotu, kdy drvivá většina turistů nastupuje na pobyt anebo se z něho vrací domů (z pátku na sobotu a v sobotu ve směru do Chorvatska, rovněž v sobotu a ze soboty na neděli v směru z Chorvatska).
V tomto časovém úseku se může vaše cesta lehce změnit na malý nebo i větší horor, zejména když cestujete s dětmi.
Jestli můžete, naplánujte si raději začátek a ukončení vášho pobytu na jiný den ako je sobota, využijte služby firem, které nemají pevné turnusové nástupy v sobotu.

CESTA BRNO - SPLIT

Díky novým úsekům dálnic a cest 1. třídy se cesta do střední části Chorvatska - do Dalmácie - výrazně zrychlila; samozřejmě za předpokladu, že necestujete v sobotu.
Cesta z Brna do Splitu obyčejně trvá 8 - 9 hodin (v sobotu 14 až 20 hodín).
Z Brna do Splitu je možné cestovat dvěma trasami a to přes Rakousko a Slovinsko anebo přes Maďarsko.
Doporučujeme náma mnohonásobně vyzkoušenou a osvědčenou trasu:
1.) přes Maďarsko: Rusovce - Mosonmagyaróvár - Csorna - Szombathely - Körmend - Lenti - Lovászi - Letenye (hraničný přechod Maďarsko-Chorvatsko)
2.) v Chorvatsku: Letenye - Goričan a po dálnici až do Splitu.
Zpoplatněné dálnice: Goričan - Sveta Helena a Zagreb - Split (Dugopolje).

Chorvatsko: mapka diaľničných úsekov

Do Chorvatska z ČR
Nejvhodnější trasa automobilem do Chorvatska z ČR je přes Rakousko a Slovinsko. Pokud je vám ale milejší, tak si pro svou cestu můžete zvolit trasu přes Slovensko a Maďarsko, která sice není tak rychlá, ale průjezd Bratislavou není tak náročný jako Vídní a za maďarskými hranicemi vás čeká v Chorvatsku nově otevřený úsek dálnice, po kterém se pohodlně dopravíte přes Zagreb do Splitu a dále.

1. Přes Rakousko a Slovinsko
Při cestě přes Rakousko se nevyhnete průjezdu, nebo objezdu Vídní. Objezd hlavního města je náročnější, jak jeho dlouhý průjezd. Vídeň je křižovatkou cest mnoha směrů a při jeho průjezdu je třeba být připraven na delší časový úsek bez zastávky. Zároveň je potřeba řádně se orientovat v pruzích a dopravním značení. Avšak nemusíte se obávat, průjezd Vídní po dálnici bývá rychlý, pokud zde není špička (pozor tedy mezi 7 – 9 hodinou ranní a 15 – 18 hodinou odpolední).
Hraniční přechody do Rakouska jsou z strany české:
Dolní Dvořiště,
České Velenice,
Hatě
a ze strany moravské:
Hevlín,
Mikulov,
Poštorná a několik dalších.
Pro průjezd dálnicemi je nutno počítat s dálniční známkou, kterou lze zakoupit i v ČR, nebo na hraničních přechodech v Rakousku a u benzínových čerpadel. Rakouské dálniční známky jsou např. desetidenní za 8,80 EUR, dvouměsíční za 25,70 EUR a roční za 85,70 EUR. Při delším pobytu je výhodnější koupit dvě 10-ti denní známky než jednu dvouměsíční! Při průjezdu Rakouskem platí nařízení, že dítě mladší 12 let anebo menší než 150 cm musí být zajištěno bezpečnostním zařízením, autosedačkou, bezpečnostními pásy a pod.

Slovinsko
Slovinsko zavedlo od 1. 7. 2008 dálniční známky. Sedmidenní za 15 EUR, měsíční za 30 EUR a roční za 110 EUR

Trasa 1
Mikulov - Vídeň - Graz - hraniční přechod (Rakousko-Slovinsko) Spielfeld - Šentilj - Maribor - hraniční přechod (Slovinsko-Chorvatsko) Donji Macelj - Záhřeb - Split (Dugopolje).

Trasa 2
Hatě - Vídeň - Graz - hraniční přechod (Rakousko-Slovinsko) Spielfeld - Šentilj - Maribor - hraniční přechod (Slovinsko-Chorvatsko) Donji Macelj - Záhřeb - Split (Dugopolje).

Trasa 3
Dolní Dvořiště - Linz - Graz - hraniční přechod (Rakousko-Slovinsko) Spielfeld - Šentilj - Maribor - hraniční přechod (Slovinsko-Chorvatsko) Donji Macelj - Záhřeb - Split (Dugopolje).

2. Přes Slovensko a Maďarsko
Kdo si zvolí trasu přes Slovensko a Maďarsko, využije dálnici Praha - Brno - Lanžhot - Brodské (hraničný přechod Česká Republika - Slovensko) a Bratislava. Dále se pokračuje na hraničný přechod Rajka do Maďarska. V Bratislavě je v provozu tunel Sitina, který je součástí objezdu Bratislavy a podstatně urychluje cestu až po hraničný přechod Rajka, aniž by ste sešli z dálnice.

Slovenské dálniční známky jsou v ceně: 10 EUR 10-ti denní, 14 EUR měsíční a 50 EUR roční.
Slovensko od 1. 1. 2017 zavedlo elektronické dálniční známky.
Princip fungování elektronických známek je podobný jako v Maďarsku. Při zakoupení známky (přes internet, smartfónovou aplikaci, na hraničním přechodu do SR nebo na benzínce) se údaje o autu zapíšou do centrální databázy. Úhradu poplatku kontrolují kamery Národní dálniční společnosti, které rozpoznají evidenční číslo a porovnají ho s databází.

Maďarská města Csorna - Szombathely - Körmend - Nagykanizsa - Letenye spájejí krásné rovné úseky, avšak pouze státní silnice, na kterích je spousta vesnic, kde je třeba snížit rychlost. Na těchto úsecích se objevují i nákladní automobily, které se těžko předjíždí (pouze v neděli jich bývá minimum).

Trasa
Praha, Brno, Bratislava, Rajka (hraničný přechod Slovensko-Maďarsko) - Mosonmagyaróvár - Csorna - Szombathely - Körmend - Nagykanizsa - Letenye (hraničný přechod Maďarsko-Chorvatsko) - Goričan a po dálnici až do Splitu.
Zpoplatněné dálnice: Goričan - Sveta Helena a Zagreb - Split (Dugopolje).

Ceny pohonných hmot jsou v Rakousku, Slovinsku i Chorvatsku přibližně stejné jako u nás (1 litr stojí přibližně 1,20 €). Síť benzínových stanic je poměrně hustá ve všech zemích, kudy projíždíte.

ODPOČÍVADLA na dálnici

Chorvatsko: dálnica na trase Zagreb - Split Dálnice do Splitu vede taky přes nejmalebnější části chorvatského vnitrozemí. Odfotografováno z parkoviště nedaleko tunelu Sveti rok. Mimochodem, oddychových míst (chorvatsky označené jako "ODMORIŠTE", od slova odmoriti se - odpočinout si, anebo zotavit se) je na nových úsecích dálnic mnoho a jsou výborně zařízené. Na mnohých z nich jsou dokonce dětské prolézačky a skluzavky. Před každou odbočkou si přečtěte jestli na "odmorišti" jsou zařízené i restaurační služby nebo čerpací stanice. Při našich početných cestách do Chorvatska se nám nestalo ani jednou, že by na odpočívadle nebylo WC.
Chorvatsko: dálnica na trase Zagreb - Split

cestovní agentura
Chorvatsko přes internetINFORMACE:

Informace /FenixTRAVEL

CO DĚLAT při dopravní nehode

Jestliže se stanete účastníkem nehody, třeba mít na paměti několik pravidel:
1.)
Žádejte, aby nehodu vyšetřila policie
2.)
Jestli máte fotoaparát, odfotografujte si místo nehody a poškozené vozidla, nebo si alespoň udělejte nákres a zaznamenejte si dostupné informace, v ideálním případe si ho nechte podepísat dalšími účastníky, příp. svědky
3.)
Zaznačte si přesné údaje o druhých účastnících nehody a o svědcích
4.)
Nepodepisujte žádné nevyplněné dokumenty ani doklady, jejichž obsah neznáte, zejména jsou-li napsané v cizím jazyce
5.)
Pokud někdo druhý vyplní zprávu o nehodě a žádá váš podpis, zkontolujte text a žádejte kopii. Není-li pro vás kopie připravena, odmítněte jakýkoliv doklad podepsat
6.)
Po návratu bezodkladně oznamte v pojišťovně pojistnou událost


ZELENÁ KARTA

Jestliže cestujete do Chorvatska autem, nezapomněte si sebou vzít zelenou kartu. Tento mezinárodně platný doklad potvrzuje, že máte zaplacené pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Jeho předložení po vás mohou žádat i na hraničních přechodech. Zelená karta platí ve všech zemích, přes které budete do Chorvatska cestovat.


Rezervace, dotazy
poradenské centrum:

Pondělí - pátek
9.00-17.00
tel.: 466 614 339
(CK SPORT TURIST CZ)
Texty, obrázky jako i všechny náležitosti obsaženy na této stránce jsou chráněné
autorským právem a jejich použití podléhá písemnému souhlasu společnosti
FenixTRAVEL s.r.o.
Fenix - logo (2kB)
Foto + Copyright © 1999-2022: FenixTRAVEL s.r.o.
Aktualizace: 2. 1. 2022

NAJ.sk